Zwitsers vignet kost al 30 jaar hetzelfde, maar is nu toch 60% duurder

Het nieuwe Zwitserse snelwegvignet voor 2026 is blauw van kleur en kost net als de afgelopen 30 jaar wederom 40 Zwitserse Franken (CHF). Toch is de prijs voor andere Europeanen de laatste jaren met 60% (!) gestegen.

In 1985 introduceerde Zwitserland het verplichte plakvignet voor iedereen die van de snel- en autowegen in het Alpenland gebruik wil maken. Destijds bedroeg de prijs CHF30 voor een jaar. Tot op de dag van vandaag is er qua geldigheidsperiode overigens geen keus, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Oostenrijk, waar je ook vignetten voor 1 of 10 dagen kunt kopen. Het Zwitserse vignet kost sinds 1995 CHF40 en daar is sindsdien geen verandering in gekomen, ondanks enkele politieke proefballonnen. De eigen inwoners moeten immers óók een vignet hebben, dus dan is een prijsverhoging geen populaire maatregel. Andere Europeanen zijn echter wél fors meer gaan betalen.

Van €27 naar ruim €43

Een snelwegvignet dat het hele jaar geldig is, kost in Oostenrijk inmiddels trouwens meer dan €100. Wat dat betreft is het Zwitserse vignet dus nog relatief voordelig. Maar ondanks het feit dat de prijs al 30 jaar lang niet verhoogd is, zijn wij Nederlanders en andere Europeanen ten opzichte van begin deze eeuw toch ruim 60% (!) meer gaan betalen. CHF40 staat namelijk volgens de actuele wisselkoers (november 2025) tussen de Frank en Euro gelijk aan ongeveer €43,35. In 2002 -toen de Euro werd geïntroduceerd- was CHF40 hetzelfde als €27, zie onderstaande grafiek. In vergelijking met 2018 bedraagt de prijsstijging door de wisselkoers ook al 30%. Maar goed dat die Zwitsers de prijs voor het vignet al die jaren niet hebben aangepast!


De wisselkoers van de Zwitserse Frank (CHF) ten opzichte van de Euro (EUR) sinds 1-1-2002.

Bron: Europese Centrale Bank.

Ook interessant voor jou