Typische stier nergens meer te zien als je Spanje inrijdt

Typische stier nergens meer te zien als je Spanje inrijdt
De zwarte reuzenstier is het handelsmerk van cognacproducent Osborne en werd als reclameobject bedacht in de jaren ’50. Eerst waren de stieren van hout, maar dat bleek niet zo goed bestand tegen het Spaanse klimaat. Er kwam een stalen variant met een gewicht van wel 50 ton en die was op het hoogtepunt op vele honderden plekken in het hele land te zien. Zo ook op heuvel- of bergtoppen langs snelwegen vlak achter de Franse grens, waardoor het voor veel kampeerders op weg naar de Costa een nostalgisch herkenningspunt werd. In tijden zonder iPad en Nintendo Switch was het spotten van de stier voor de kinderen op de achterbank -na gele kentekenplaten tellen- het hoogtepunt van de reis.
Van reclameobject naar cultureel erfgoed
Behalve 50 ton aan gewicht, meet de stier 14 meter in de hoogte en 150 vierkante meter aan oppervlak. Niet te missen dus. Eind jaren ’80 werd reclame langs de weg echter verboden en moesten ook de iconische stieren het veld ruimen, ook al ontdeed Osborne ze van de merknaam. Pas in 1997 oordeelde het Spaanse Hooggerechtshof dat de stieren cultureel erfgoed zijn en mogen blijven staan, zo lezen we bij SpanjeVandaag.com. Ondanks die status sterft de stier echter uit. In Catalonië wordt het beschouwd als een nationaal Spaans symbool en daar houden veel Catalanen niet zo van, dus daar zijn alle Osborne-stieren inmiddels verdwenen.
Lees verder onder de kaart.

Nog maar 92 exemplaren
De Spaanse nieuwstitel 20 Minutos bracht de locaties van de overgebleven stieren in kaart (zie hierboven) en kwam tot de conclusie dat er nog maar 92 over zijn in heel Spanje. Het merk Osborne heeft zijn oorsprong in de regio rond Cádiz, in het diepe zuiden, en daar zijn dan ook nog de meeste exemplaren te vinden. Heel Andalusië telt er 24, rond Madrid vind je er 2 en in Baskenland slechts eentje, terwijl naast Catalonië ook de provincies Murcia, Cantabrië en Ceuta vaarwel hebben gezegd tegen de ‘Toro de Osborne’.






